A traumatikus gyász pszichoterápiája


Horváthné Schmidt Ilona: A traumatikus gyász pszichoterápiája autogén tréning és szimbólumterápia segítségével

Néhány gondolat az előadásból:

A gyász fájdalmas veszteség, mely kín elviselhetetlenné hatalmasodhat, ha a szerettünk halála traumatikus. A gyász néha azért nehéz, mert lezárja a lehetőséget, hogy a kapcsolat rendeződhessen. A gyász olyan korai is lehet, hogy pszichoterápia szükséges megérteni, feltárni a veszteségélmény személyiségformáló és tünetképző hatását.

Az autogén tréning a gyász feldolgozásának folyamatában a testi-lelki szintű tehermentesítés szolgálatába állítható, megelőzve, hogy a fájdalom és a harag megbetegítse a gyászolót. A testi szintről induló önelfogadás és az érzések megértése támogathatja a veszteség, a hiány elfogadását is. Az autogén tréning a test újraintegrálásában is segíthet, ami akkor válhat hasznossá, ha a szeretett és elvesztett személlyel testi egységélményt is megélt a gyászoló, mint az anya-gyerek, a biztonságot adó apai, a házastársi vagy a szeretői kapcsolatban.

Melani Klein szerint az első gyásszal csecsemőkorunkban találkozunk, amikor ráébredünk arra, hogy az anya tőlünk különálló személy és a biztonság, a szeretet, a jóság, amit ő nyújt számunkra, eltűnhet, elveszhet. „Megoldásként” a gyermek a „jó” anya képét belsővé teszi, a lelkében egy helyet alakít ki a számára, így az anya, mint a szeretet, a jóság, a biztonság hordozója bármikor elérhetővé válik. A belső anya a külsőhöz kapcsolódva, annak mintegy hasonmásaként működik. A későbbi gyászfolyamatokban a meghalt személy válik belsővé. A gyászban a belsővé vált személy más lesz, mint a valóságban volt, ebben eltér a normál csecsemőkori gyászfeldolgozás a valós gyásztól. A szimbólumterápia, a belső képek alkalmazásával segíteni tudja ezt az átalakulási folyamatot. A trauma súlya miatt elakadt gyászfeldolgozásban a pszichoterápia segítséget nyújhat a belsővé válás (internalizálódás) folyamatához. Ezáltal válhat az öngyilkos anya védőangyallá, az agydaganatban meghalt apa, erőt és boldogságot sugárzó leli segítővé.

A versek is segíthetik a belső megnyugvás megtalálását.

Omar Khajjam, a tizenegyedik-tizenkettedik században élt perzsa költő sorai az elmúlás mellett az élet szeretetét, tiszteletét, megbecsülését, a minőségi életre való törekvést is előhívhatják az olvasóban.  Íme a vers:

Ha te meg én porladunk semmivé,
minden megy tovább,
Végtelen felé,
s annyit törődik a Világ velünk,
mint a Tenger, ha kavics hull belé!


Felhasznált irodalom:

1.Klein, M.(1940): A gyász kapcsolata a mániás depressziós állapotokkal. In: Klein, M.: A szó előtti tartomány. Budapest, Akadémiai kiadó, 1999. 97-134.

Share

A hozzászólás nem engedélyezett..


Call Now Button

Celestial Aura Theme by dkszone.net


Autogén tréning és Szimbólumterápia képzések Győr, sajátélmény, önismeret, szimbólumterápia, meditáció, klinikai szakpszichologus, pszichoterapeuta, kiképző relaxációs és szimbólum terapeuta, autogén tréning, Magyar Relaxációs és Szimbólumterápiás Egyesület Győri Tagozat, pszichológia, szakmai előadások, szimbólumterápiás egyesület, önismeret, szupervízió, OFTEX pontok, meditációs útkeresés analitikus szemlélettel, Segítő Belső Család meditáció, diákrelaxáció, imagináció, klinikai specializáció, transzgenerációs problémák rendeződése, akkreditált képzések, Győr